Много хора са изпробвали вече “живите” GNU/Linux дистрибуции. Някои дори ги използват в ежедневната си работа. Един компактиск, зареждащ такава готова за работа операционна система може да се използва за възстановяване на компютъра след срив, за спасяване на важни данни, за диагностика на хардуера и/или на мрежата.
Още много употреби могат да се намерят на “живите” дистрибуции. Някои хора ги използват за основна операционна система, например инсталирайки ги на миниатюрен компютър с дъно Mini-ITX (наскоро писахме за новите Mini-ITX модели). И избягвайки по този начин нуждата от твърд диск – системата се зарежда в RAM-паметта от CD-устройството, то след това спира да се върти и машината работи практически безшумно… Идеален вариант за домашна мини-система за кино, например.
Само малка част от най-известните такива дистрибуции са Knoppix, Ubuntu live, Slax, MandrivaMove, DamnSmallLinux. Проблемът с тези дистрибуции е, че вършат прекрасна работа, но са доста различни помежду си и често за различните задачи са удобни различни дистрибуции. Докато за гледане на филми може да ви харесва повече MandrakeMove, то за възстановяване на системи и данни може да са ви повече по вкуса малките по обем Slax или DamnSmallLinux.
Някои хора решават проблема с това разнообразие, като носят със себе си по-големи чантички за дискове и ги напълват с различните “живи” дистрибуции. Но нови версии се появяват често и всяка харесана нова версия означава още един изхабен диск. Презаписващите се дискове също не са решение, макар да намаляват броя на въпросните дискове “за критични ситуации”.
На сайта Nautopia.net е предложено много интригуващо решение на проблема с многото излишни и остаряващи дискове в чантичката. Трябва само да изтеглите скрипта, да подготвите CD-изображенията на любимите си “живи” дистрибуции и да подготвите DVD-изображение от тях. След записването на изображението на DVD-диск, получавате готова жива-мулти-дистрибуция. След първоначално зареждане ви посреща екранът на познатия GRUB, от чието меню избирате коя точно жива дистрибуция искате да се зареди.
След зареждането на съъответната дистрибуция работата продължава все едно сте заредили от диск на самата дистрибуция. Някои позволяват изваждане на диска от устройството, някои идват с готови настроени графични среди, някои разпознават по-добре хардуера, някои са с настройки за специализиран хардуер или програми и т.н.