Излезе новата версия 0.5.0 на уеб-сървъра Cherokee. Това е малък и бърз уеб-сървър и е един от най-използваните подобни проекти. Наред с Thttpd, Boa, Lighttpd и максимално лекия и бърз (но само за статични страници) Dhttpd, Cherokee се радва на популярност там, където се търси бързо инсталиране, лесни настройки и няма нужда от безбройните модули на Apache.
Сървърът има поддръжка на лог-записи в съвместим с Apache формат, които лесно межете да използвате с инсталирани преди системи за анализ на трафика и броячи. Също така наред с поддръжката на CGI (FastCGI, SCGI, CGI) има и SSL/TLS за сигурни връзки, виртуални хостове, различни начини за идентификация (Htpasswd, Htdigest, Plain text, PAM) и компресиране на страниците с Gzip.
В мрежата има интересни сравнения между различни малки уеб-сървъри – статията в Уикипедия е изчерпателна, а тази в уики-то на самия проект Cherokee е по-малка, но прави добро впечатление, че авторът на Cherokee дава препратки към сайтовете на колегите си. Даването на такива препратки не е обща практика – явно някои мислят, че като крият съществуването на “конкуренцията” тя не съществува.
Интересен начин за спонсориране на проекта са премиите, които се дават от заинтересовата фирма за програмиране на определена функционалност. Досега с подкрепата на DynDns (доставчик на DNS-услуги, част от тях – безплатни поддомейни за общността) са внедрени поддръжка на FastCGI и управление на трафика. За съответно 700 и 500 долара. Ако някой се чувства уверен в уменията си, това е добър, интересен и приятен начин да се заработят добри пари. Особено за стандарта у нас.
В документацията на Cherokee има пример за инсталация на сървъра с Ruby on Rails. Малък сървър с лесночетима конфигурация, основни познания по Ruby и функционалната среда на Ruby on Rails – идеален начин за проектиране на уеб-сайтове. Без продължително настройване и донастройване на мастодонта Apache.
Не че Apache не е прекрасен продукт. Но понякога е добре уеб-сървърът да не се забелязва – нещо, което не се получава при Apache. Той си е забележителен. 🙂